Hruška, Petr

Petr Hruška (*1964) je básník a literární vědec. Vystudoval Vysokou školu báňskou v Ostravě a Filozofickou fakultu Ostravské univerzity. Pracuje v Ústavu pro českou literaturu AV ČR v Brně, jeho badatelskou oblastí je česká poezie po roce 1945. Učí na Masarykově univerzitě v Brně a na Ostravské univerzitě.

Publikuje hojně časopisecky, v letech 1995–1998 se podílel na vydávání časopisu Landek. V Ostravě spoluorganizuje literární pořady, festivaly a výstavy. Podílel se na zpracování čtyřsvazkových Dějin české literatury 1945–1989, druhého dílu Slovníku českých spisovatelů od roku 1945 a Slovníku českých literárních časopisů, periodických literárních sborníků a almanachů 1945–2000.

Je mimo jiné autorem knižní monografie Někde tady. Český básník Karel Šiktanc a básnických sbírek Obývací nepokoje, Měsíce, Vždycky se ty dveře zavíraly, Zelený svetr, Auta vjíždějí do lodí a Darmata. Jeho básně vyšly také v řadě domácích i zahraničních antologií. V roce 1998 mu byla udělena Drážďanská cena lyriky a v roce 2009 obdržel Cenu Jana Skácela, za sbírku Darmata získal v roce 2013 Státní cenu za literaturu.

Jako jeden ze spoluautorů se podílel také na knize Něco se muselo stát.

 

přejít na začátek článku přejít na menu
logo oMicrone.net