O NÁS

Nakladatelství Novela bohemica založil v roce 2009 literární publicista a redaktor Zdenko Pavelka, dlouholetý editor Salonu, literární přílohy deníku Právo. Nakladatelství je od počátku zaměřeno především na vydávání a podporu původní české beletristické, esejistické a memoárové tvorby, po prvních letech existence se jeho produkce rozšířila také o překladové tituly. Ve středu zájmu stojí kvalitní literatura starší i nejnovější a významné osobnosti českého kulturního života v širších souvislostech.

Z české prózy a poezie tu vycházejí texty Jaroslava Balvína, Renaty Bulvové, ale také Lenky Procházkové, Hany Lundiakové, Igora Malijevského, Zdeňka Zapletala nebo Markéty Pilátové, knihy Dana Černého zase reprezentují původní český komiks. Velkou pozornost obrací nakladatelství také k žánrům literárního dokumentu a autobiografické prózy (Druhý exil; Auschwitz, Auschwitz…; Melounová slupka), knižního rozhovoru (Eva Zaoralová. Život s filmem; Jak jste tak mohli žít?) a eseje (Václav Cílek, Václav Bělohradský, Robert Menasse), samostatné výpravné publikace věnovalo např. Otakaru Vávrovi či Bohumilu Hrabalovi.

„Během třináctileté editorské práce v Salonu jsem měl kromě jiných radostí to potěšení přečíst hodně dobrých knih – nejen ze světové literatury, ale také řady českých autorů. Jejich texty se mi občas dostávaly před oči ještě v rukopisech. Někteří z tehdejších debutantů jsou dnes čtenými a překládanými spisovateli. I díky nim mne nepřestala přitahovat proměna rukopisu v knihu a vlastní život díla mezi čtenáři. Postupně jsem tak došel k rozhodnutí vyměnit zajímavou a zábavnou, ale zároveň i celkem pohodlnou roli glosátora či uvaděče textů a jmen na stránkách novin za riskantnější dobrodružství tvorby nových knih.“

Zdenko Pavelka

přejít na začátek článku přejít na menu
logo oMicrone.net